for English

Eclipse, EXO grubunun danslarını cover yapan Filipinli bir dans grubunun adı. 12 üyeden oluşan bu grubu Türkiye’ye tanıtmak istedim çünkü onların bu tutkusu gerçekten beni etkiledi ve bize de ilham kaynağı olmasını istedim.

İlk önce JJ ile konuşup onlarla bir röportaj yapmak istediğimi söyledim ve kendisi beni Mikhail’e yönlendirdi. O zaman onun lider olduğunu sanmıştım ancak, siz de göreceksiniz, o kadar düşünceli biri ki bunu kesinlikle kabul etmedi. Kedisinin sadece grup adına konuşma yapan kişi olduğunu söyledi ki bu da beni etkileyen diğer bir faktör oldu. Yani amaçları sadece idol gruplarını tanıtmak ve kendi tutkularını göstermek olan bu grup, bence tam bir profesyonel gibi hareket ediyor. Ve üyeleri de yaşlarına göre oldukça olgun.

Röportaja geçmeden önce özellikle Mikhail ve Eclipse üyelerinden ve sizden özür dilerim, çünkü benim kişisel sebeplerimden dolayı röportaj oldukça geçikti. Umarım beğenirsiniz…

Ash Lee:
Merhaba, Mikhail nasılsın?

Miko Geslani:
Merhaba Ash, gayet iyi idare ediyorum. Sorduğun için teşekkürler.

Ash Lee:
Rica ederim.O zaman kısaca benim kendimi tanıtmamla başlayalım, ben Aslı ama bana Ash diyebilirsin, Türk’üm, 19 yaşındayım. Bir kpop hayranı olduğum için, videonuzu gördüğüm ilk anda hayranınız oldum ve sizi ülkeme tanıtmak istedim, çünkü yaptığınız şeyi gerçekten takdir ediyorum. Başlayalım mı?

Miko Geslani:
Çok teşekkür ederim, başka bir ülke tarafından takdir edilmek bizim için bir onurdur. Hadi başlayalım.

Ash Lee:
Öncelikle, seni tanıyalım biraz. Bize kendinden bahseder misin (ingilizcede sen-siz aynı benzer olduğundan ilk başta biraz şaşırdı)?

Miko Geslani:
Grup mu demek istiyorsun?

Ash Lee:
Hayır, senden bahsediyorum. Çünkü seni lider olarak aldım. Ama eğer istemezsen bu soruyu es geçebiliriz. (bu arada uzun bir konuşma süreci var arkadaşları ile konuşup onlardan onay almamı istedi bende onlara sordum olumlu cevap alınca devam ettik.)

Miko Geslani:
Pekala, benim adım Miko. Gazetecilik okuyorum. Yazmayı, şarkı söylemeyi ve dans etmeyi seviyorum.
“Ben” kısmını geçebilir miyiz? Haha.
Öne çıkmak istemiyorum (gülüyor)

Ash Lee:
Eğer istersen tabii ki. Ancak ben her üye ile konuşmayı planlıyordum. Çünkü hepinizin ulaşabileceğim bir facebook hesabı var.

Miko Geslani:
Tüm takım adına konuşmayı tercih ederim.

Ash Lee:
Tabii ki.
Videonuzu şans eseri gördüm ve anında büyülendim. Siz çocuklar harikaydınız, peki nasıl başladı? Böyle bir geup kurup cover yapmak kimin fikriydi?

Miko Geslani:
Öncelikle, Eclipse 12 üyeli, EXO-K ve EXO-M’i görünüş ve dans olarak kendine uyarlayan bir dans cover grubu . Onların müziklerini sergileyip, dans-sanat(video ve tarzları) ve moda olarak onların izinden gidiyoruz.
Üyelerimizin çoğu şu iki gruptan geliyor, SHINErs ve Super Simple.
Geri kalanlar ise daha bu işte yeni ama onlarında EXO için tutkusu var, ve EXO muhteşem bir moda tarz  a sahip olduğu için çoğu üye beraber çalışmaya can atıyor (bunu severek yapıyor) ve çoğumuzun okulları birbiri ile bağlantılı olduğundan, grubu oluşturmak için biraraya geldik.

Ash Lee:
Ah, bu çok güzel ^^
Amacınızın Filipinli gençlerin tutkusunu ve dans yeteneklerini dünyaya göstermek olduğunu okudum ve gerçekten harika. Peki bundan başka herhangi bir amacınız var mı?

Miko Geslani:
Aynı zamanda EXO’nun stilini daha fazla insana yayabilmek için videolar çekip stillerini örnek alıyoruz.
Modada ki stillerini de tabii ki.

Ash Lee:
Evet gördüğüm kadarı ile sen Kai’ye de çok benziyorsun.

Miko Geslani:
Aov,
Pek öyle bir rolüm yok aslında.
Haha

Ash Lee:
Videolarınızda altyyazı olarak bazı İngilizce sözler de geçtiğini gördüm, orjinal sözlerden biraz farklılar. Onları kim yazıyor peki?

Miko Geslani:
Ben yazıyorum, ama sözlerin gerçeklerinden o kadar uzak anlamlı olduğunu sanmıyorum. Sadece doğru edebiyat (dil bilgisi) kullanımı konusunda bir yeteneğim var.

Ash Lee:
Bildiğim kadarıyla Eclipse EXO’yu, SHINers SHINee’yi, Super Simple Super Junior’u, Susi A Miss A’yı ve TiaraNova da T-ara’yı temsil ediyor. Diğer gruplar için herhangi bir planınız var mı?

Miko Geslani:
Aslında hayır, yok.

Ash Lee:
Her bir grubun orjinal gruplar kadar üyesi var, peki sürekli beraber misiniz? Üyeler arasındaki ilişkiler nasıl, HunHan gibi çiftleriniz var mı?

Miko Geslani:
Herhangi bir çifti taklit etmeye çaışmıyoruz, bu sadece kendiliğinde oluveriyor. Biz sadece danslarını, sanatlarını ve modalarını aynı şekilde yansıtıyoruz. Çift kısmı doğal olarak gelişen bir şey sanırım.

Ash Lee:
Grubun hakkında ne düşünüyorsun? Yeterince iyi misiniz, onlara inanıyor musun?

Miko Geslani:
Ever grubumuzla oldukça urur duyuyorum. Biz çok sıkı çalıştık ve biliyoruz ki bizim bu sıkı çalışmalarımız idol gruplarımızın müziklerinin uluslararası düzeyde bilinmesine yardımcı olacak.

Ash Lee:
Gelecek için planlarınız neler? Görüyorum ki şimdiden bir sürü hayranınız var, herhangi bir gösteri düzenlediniz mi ya da bir yerde sahne alıyor musunuz?

Miko Geslani:
Sadece EXO Gathering(Bir araya gelmesi, Birleşmesi)’de. 4 üyemiz Super Simple’dan olduğu için 4 yeni üye almayı planlıyoruz. Bizimle 1 Temmuz’a kadar beraber olacaklarına dair bir anlaşma yapmıştık, bu yüzden şimdiden yeni üyeler aramak zorundayız. Yine de onlarla çalışmak büyük bir onurdu. EXO’nun müziğini tanıtmamızda bize yardım ettikleri için çok gururlandık.

Ash Lee:
grubunuzdaki her üye birini temsil ediyor, herkes kendi kim olmak isediğini mi seçti yoksa liderler sen şu ya da bu olacaksın mı dedi?

Miko Geslani:
İkisinden de biraz, çoğu üye idolü olarak seçtiği üyeyi almak istedi, ve bende dans ve karakter doğrultusunda bana en çok uyan üyeyi seçtim. Şimdilik, grup rollere gayet iyi uydu bence. Ben  sadece grupta tek bir komuta olması gerektiği için bunu yeine getirdim. Öncelikle kimse lider olmamalı çünkü dansı ve ya müziği biz yapmıyoruz, grubu en yüksek potansiyeline taşımak için hepimizin görevlerri var sadece. Ben çok nadir grubun sesi olurum, bazıları dansı öğretir bazıları moda, stil ve hatta video tarzları ve video düzenlemesi kısmıyla ilgilenir. Herkes kendi önemli görevine sahip. Bu yüzden herkesin grup içinde birbirine eşit davranması gerektiğini düşünüyorum.

Ash Lee:
Aldığınız tepkilerden memnun musunuz? Eminim hayranınız olan bir sürü genç kız vardır, bu sizi hiç rahatsız ediyor mu?

Miko Geslani:
Aldığımızdan tepkiden oldukça memnunum, ama kimse unutmamalı ki çok büyük bir hayran kitlesi ne umuyoruz ne bekliyoruz.Onlara arkadaşlarımız ve destekçilerimiz yerine koyuyoruz, bizim için de, cover yaptığımız bu grubu seviyor ve idolümüz olarak alıyoruz, ve biz bunu müzik tutkusu ve özellikle de dans için yapıyoruz.

Ash Lee:
Grubunuzdaki en popüler üye hangisi?

Miko Geslani:
Bence kişisel olarak Jop, çünkü o grubun yüzü, ve zaten belli bir takipçi kitlesi var.

Ash Lee:
Hiç bir engele takıldınız mı ve ya aranızda bir kavga oldu mu?

Miko Geslani:
Hayır, pek değil aslında. Hepimiz her zaman işimizi birer profesyonel gibi yapmaya çalışıyoruz.

Ash Lee:
Soruları sizi bu kadar yakından tanımadan önce hazırlamıştım. Şimdi sizin hakkınızda biraz daha bilgi sahibi olduğum için ve sorulara bakınca bir kaç tae aptalca soru sorduğumu hissediyorum.
Peki grupların ismine nasıl karar verdiniz?

Miko Geslani:
Ahh, biz sadece beyin fırtınası yapıyoruz, ve bizim BaekHyun ( JJ ) ismi düşündü.

(EXO-M ve EXO-K yerine Eclipse Lunar ve Solar’ı kullanıyorlar. (Eclipse İngilizce tutulma demek, Lunar ve Solar ise Ay ve Güneş tutulması anlamına geliyor.))

Miko Geslani’ye benimle konuşup sorularıma cevap verdiği için çok teşekkür ederim.
Fighting Eclipse!!

*Eclipse’in 4 üyesi Super Simple’dan gelmişti geçici olarak ve zamanı gelince gruptan ayrıldılar. Yerlerine yeni üyeler alındı.
*Röportaj çevrilirken anlam kaymaları olmuş olabilir, bunun yanında istenilen anlamı verebilmek ve daha açık olabilmek adına Türkçe’ye adapte edilmiş cümleler var.
*Röportaj uzun ve sıkıcı olmasın diye bazı kısımları kısaltılmıştır.

Facebook sayfaları için


(Çevirisi/ Eclipse ile ilgili ilk haber)