24 Mart 2012 Cumartesi – 11:18
Başbakan Erdoğan, 25 Mart’ta Obama ile Suriye’den Irak’a, İran’dan Ortadoğu’ya bir dizi bölgesel mesele görüşecek. Seul’de düzenlenen zirveye 50’den fazla ülke katılacak. Zirvenin yapılacağı alan ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Başbakan Erdoğan Güney Kore
Başbakan Erdoğan Güney Kore
Erdoğan, uçakta gazetecilerle sohbet etti.

SEUL – İHA – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere bugün Güney Kore’nin başkenti Seul’e geliyor.
Günü istirahat ederek geçirecek olan Başbakan Erdoğan, 26-27 Mart’ta gerçekleştirilecek zirve öncesinde yarın TSİ 08.00’de ABD Başkanı Barack Obama ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmede Nükleer Güvenlik Zirvesi gündeminin yanı sıra Suriye’den Irak’a, İran’dan Ortadoğu’ya, nükleer gerilimden terörle mücadeleye ve Kıbrıs’a değin birçok bölgesel meselenin gündeme gelmesi bekleniyor.
Başbakan Erdoğan’ın 1 Nisan’da, İstanbul’da gerçekleştirilecek Suriye’nin Dostları Grubu Toplantısı’nda Esad rejimine yönelik net bir sonuç çıkarılması gerektiğini belirteceği ifade edildi. Erdoğan, üçlü mekanizmanın bir parçası olan Kuzey Irak’ın PKK’nın silahsızlandırılması sürecinde daha aktif rol almasını isteyecek. Görüşmede İran’le yaşanan nükleer kriz ile yine İstanbul’da yapılması beklenen nükleer müzakereler de ele alınacak.
Başbakan, Obama ile görüşmesini ardından Kore Yatırım Tanıtım Ajansı’nca organize edilen programda dünyanın önde gelen şirket CEO’larıyla bir araya gelecek.
Zirvenin ardından 27 Mart günü 16.00’da Güney Kore’den ayrılacak olan Başbakan Erdoğan, Türkiye’ye dönmeden İran’a gidecek. Başbakan’ın, temasları sırasında Kore’den çıkan sonuçları Tahran yönetimine ileteceği belirtiliyor.

  GÜVENLİK ZİRVESİNDE GÜNDEM NÜKLEER YAKIT VE NÜKLEER TESİSLERİN GÜVENLİĞİ 
2 gün sürecek ve 50’den fazla ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek zirve toplantısında ana gündem maddesinin nükleer yakıt ve nükleer tesislerin güvenlik sorunlarına ilişkin meseleler olacağı belirtildi.
İran ve Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerinin de gündeme geleceği zirvede, uluslararası toplumun nükleer güvenlik alanında kaydettiği ilerlemelerinin özetleneceği, nükleer güvenliği güçlendirmeyi amaçlayan önlemler ve uluslararası işbirliğinin ağırlıklı olarak görüşüleceğini kaydetti.
Seul Zirvesi’nde yayımlanacak bir bildiriyle çeşitli ülke liderlerinin nükleer güvenlik konusundaki taahhütlerini yinelemesi, uluslararası işbirliğinin derinleştirilmesi için somut önlem ve öneriler ileri sürmesi bekleniyor.
Bu arada Erdoğan zirveye, Ortadoğu’da nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve nükleer güvenliğe ilişkin mesajların yer aldığı bir dosyayla gidecek. Dosyada Ortadoğu’daki tüm ülkelerin, istisna yer almaksızın, nükleer silahlardan arındırılmasını talep eden ancak barışçıl nükleer çalışmaları destekleyen mesajlar yer alıyor. Erdoğan, İran nükleer krizinde sadece İran’ın değil, başta İsrail olmak üzere bölgedeki diğer ülkelerin de gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, nükleer tartışmalarda çifte standart uygulanmamasını isteyecek.

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA 
COEX adlı komplekste gerçekleştirilecek toplantı öncesi medya mensupları ve diğer görevlilerin akreditasyonları olmasın rağmen sıkı bir güvenlik kontrol geçirilmesi dikkat çekiyor. Polis köpekleri salon dışında ve içinde sürekli aramalar yaparken, toplantıyı yaklaşık bin 500 kişilik bir medya ordusunun izleyeceği belirtildi.
Bu arada Seul caddeleri, zirve münasebetiyle Türk bayrakları dahil, yabancı ülke bayraklarıyla donatıldı.

kaynak: Türkiye

Reklamlar