Hükumet, bir yıl önce Japonya’nın kuzey doğusunu vuran muazzam depremi ve tsunamiyi hatırlamak için bir tören düzenledi.

Yaklaşık 1,200 kişi, imparator, imparatoriçe, Başbakan yoshihiko Noda ve depremzedelerin aileleri de dail olmak üzere Pazar günü Tokyo’daki törene katıldılar.

Saat öğleden sonra 2:46’da, depremin olduğu tam saatte, katılımcılar depremzedeler için dua etti.

Noda hala bir çok insanın kısıtlnamış alanlarda yaşamak zorunda olduğunu, ve hükumetin memleketlerini yaşamak için daha güvenli bir yer haline getirmeye çalışanlara yardım etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi.

Fukushima’yı eski gücüne getireceğini ve güzel yerleşim alanlarını geri getirmek için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

İmparator ise yeniden yapılandırma işlemleri sürecinde bir çok zorluk olduğunu söyledi.  Halka acı çekenleri düşünmelerini ve yeniden yapılandırmak ve iyileşmek için çalışmalarını söyledi.

Bu tecrübeyi sonraki nesillere aktarmanın afet önlemlerinin farkındalıklarını artırmak ve güvenli bir ülke inşa etmek için  önemli olduğunu söyledi.

İmparator 1 hafta önce kalp ameliyatı olduktan sonra hastaneden ayrıldı.  Yetkili İmparatorluk makamları ve imparatoriçenin endişelerine rağmen, törene katıldı, ancak planlandığından daha da kısa bir süreliğine.

Three family members of victims from Iwate, Miyagi ve Fukushima İllerinin kazazedelerinden 3 aile üyesi de törende konuşma yaptı.

Eriko Okuda oğlunu evlendirdikten sadece 1 hafta sonra kaybetti. Kendisi torununun geçen temmuzda doğduğunu ve ve ona yaşama sebebi verdiğini söyledi.

Etkilenen alanlarda yaşayanları, ülkenin her yerinden ve dünyadan destekleyenlere teşekkür etmek istediğini ve hayatlarına devam ederek bunu ödeyeceklerinin söyledi.

Deniz aşırı katılımcılarda afetzedeler için dua edip çiçekler bıraktı.

Pazar,11 Mart, 2012 18:25

kaynak: NHK World

Reklamlar