Geçen günlerde Block B, yaptığı bir röportajda yersiz davranışlarda bulunup, «Tayland’daki doğal afet ile ilgili»  kendilerine yakışmayan seyler söyledikleri için büyük tepki almışlardı ve ajansları da onlar adına özür dileyip bu saygısız tavırları için onlari eğiteceklerini, ancak olayda tercüme hatasınında bulunduğunu ve bununda olayı daha büyük gösterdiğini söylemişlerdi. Bunun yanında yarı Tayland’li olan Nickhkun’da bu konuya tepkisini belirtmişti twitter da, Chansung ise bunu retwitleyip ülkelerini ve kendilerini yanlış tanıttıklarını söylemişti. Daha sonra yanılmıyorsam U-Kiss’in maknaesi de bir seyler yazmıştı.

İşte simdi onlara bir tepki de SBS, KBS, ve MBC’den geldi. Bu 3 kanal Block B’nin müzik programlarına çıkmalarına yasak koydu.

Videonun en başında uzun bir süre önncelikle üyelerin yerleşmesini (!) bekliyoruz. Daha sonra Block B üyelerine grup isimlerinin anlamları soruluyor ve lider Zico açıkladıktan sonra, çevrmene dönüp, “Bunu biliyorsun!” dedi.

Röportajı yapan kişi “Sizi diğer Koreli hip-hop sanatçılarından ayıran nedir?” diye sorduğunda, Zico, “Büyük ihtimalle biz idol olmak için fazla çirkin olarak algılanıyoruz. Ancak biz teknik yeteneklerimiz yönünden kendimizden eminiz.” Sonrasında P.O’nun saçma hareketleriyle karşılaşıyoruz. Zico, “Ve bazen onun gibi çılgın palyaçolarımız oluyor.” diyerek devam etti. Bu sefer de U-Kwon‘nun kahkası ve şebekliği ile karşılaşıyoruz.

Ama izleyicileri en çok sinirlendiren şey ise röprtajcının Tayland’da yaşanan felaketten söz açtığında, Zico’nun “Bir çok insanın sel yüzünden zorluk çektiğini biliyorum. bu parasal yardım ile beraber umarız daha iyi hissedersiniz. Sahip olduğumuz tek şey para.” Bunun üzerine bir üye atılarak ne kadar bağışta bulunduğunu soruyor ve Zico da “Yaklaşık 7000 won?” diyor ki bu da nerdeyse 6 dolara tekabül ediyor.

You Tube’da kısa zamanda bir çok izleyici bulan bu videonun geri bildirimlerinini %95’i negatif yönde.

Yarı Taylandlı olan Nichkhun ise şunları twitledi, “Bir Taylandlı olarak, Tayland’daki sel hakkında düşünmeden konuşanlar yüzünden çok kırgınım. Eğer düşünmeden konuşmak yerine Tayland’a gelirseniz, lütfen bu ülkeye saygı gösterin ve sadece uygun bir şekilde davranın.

Nichkhun’un twitine cevap olarak  Drunken Tiger da şunları yazdı, “Herkes böyle değil kardeşim. Yine de doğruları konuşmaya devam et #Allah yardımcıları olsun!

Junho ise Nichkhun’un twitini retweetleyip  “Kim olduğunu söylemeyeceğim, ama bu davranış ve tutumlar Koreli biri olarak kendimden utanmama sebep oldu. Keşke kötü bir davranışın sadece onları kirletmekle kalmadığını aynı zamanda etrafındakiler içinde kirli bir dağınıklık yarattığını öğrenseler. bunu bir insan ve bir ağabey olarak söylüyorum.

Chansung ise  “Siz kendisinden kaçmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor olsanız bile umursamazlık kaçınılmaz görünüyorsa, bu umursamazlıktır. Bu bir hatadan da öte ve sizin böyle birisi olduğunuzu kanıtlar.. Yazıklar olsun.

Yazım biraz taraflı ve acımazsız görünebilir ama sadece en uygun çeviriyi yapmaya çalıştım.

Videosunu buradan izleyebilirsiniz.

kaynak: allkpop